czwartek, 4 kwietnia 2013

Letnie - prawie bezalkoholowe

To piwo w ogóle nie było zaplanowane... Jednak jak natknęłam się na ten przepis, wiedziałam, że muszę je zrobić. Piwo z niewielką zawartością alkoholu (1%) na upalne, letnie dni. Takie, które bez obaw można wypić do obiadu.
Receptura została stworzona przez Mateusza Pająka z Dębicy i oryginalnie nazywało się harcerskie, ja jednak natknęłam się na przepis na piwo.org. W zasadzie można je chmielić dowolnie. Podobno i wersja z polskimi i z amerykańskimi chmielami jest rewelacyjna. Ja długo się wahałam, czym je nachmielić. Ostatecznie padło na chmiele amerykańskie z domieszką nowozelandzkiego. Mam nadzieję na smaki zarówno cytrusowe, jak i owoców tropikalnych. W każdym razie jestem bardzo, bardzo ciekawa, jak wyjdzie.

Letnie piwo
Składniki na ok. 20 l piwa:
    1 kg słodu pilzneńskiego
    1 kg słodu karmelowego 30
Chmiele:
    15g Chinook 11,6% – 60 min.
    15g Amarillo 8,9% – 20 min.
    30g Pacifica 5% – 0 min.
    10g Cascade 7,4% + 20g Amarillo 8,9% + 10 g Chinook 11,6% na zimno
Drożdże:
    Dowolne drożdże górnej fermentacji

Zacieranie:
Zacieramy w ok. 75°C by uzyskać jak najmniej fermentowalnych cukrów.
Ja zrobiłam to w ten sposób: 15 l wody zagrzałam do temp. 77°C, wsypałam słody, podniosłam do 75°C i utrzymywałam temp. przez następne 60 min. Następnie wysłodziłam 10 l wody o temp. 78°C. Ponieważ wyszło mi ok. 19 l brzeczki, dolałam jeszcze 2 l wrzątku.
Chmielenie (czas gotowania 60 min.):
Po zawrzeniu brzeczki, dodałam 15 g chmielu Chinook, następnie po 40 minutach (20 min. do końca) 15 g amarillo, po 60 minutach gotowania brzeczka została wyłączona, a ja dodałam jeszcze 30 g chmielu Pacifica.
Fermentacja:
Po zadaniu drożdży dodajemy także chmiele na zimno (10g Cascade, 20g Amarillo, 10g Chinook), butelkujemy po 5-6 dniach z użyciem 200g glukozy. Podobno wysokie nasycenie przykrywa niski ekstrakt, bardzo fajna i mocna jest też piana. Pić można po 1,5 tygodnia, jednak najlepsze jest po miesiącu.

Alternatywne sposoby chmielenia:
10g Marynka – 60 min.
10g Lubelski – 30 min.
10g Marynka – 30 min.
40g Lubelski – 5 min.
lub:
15g Citra – 60 min.  
15g Citra – 30 min.
30g Citra – 5 min.
30g Chinook na zimno

BLG początkowe: 5, blg końcowe 3.
Zabutelkowano 17 l, sporo piwa zostało z osadem chmielowym w fermentatorze. Zielone piwo mocno goryczkowe, pewnie ze względu na niskie blg, wyliczone IBU to prawie 48. Mocne aromaty grejpfrutowe, w tle delikatnie posmaki owoców tropikalnych. Zobaczymy za miesiąc jak będzie smakować... :)

Etykieta:
9 komentarzy:

 1. Chmiele na zimno były w szyszce czy w granulacie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe piwo. Jestem ciekaw efektu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Próbowaliśmy wczoraj, chociaż jeszcze powinno odleżakować. Słabiutkie, czuć niski ekstrakt, ale faktycznie dość ładnie przykrywa to mocne nagazowanie oraz nachmielenie. W zapachu czuć mocno cytrusy i jakieś owoce- my stawiamy na mango. W smaku już głównie cytrusy i dość intensywna goryczka. Kolejne testowanie będzie po miesiącu, ale myślimy, że to faktycznie będzie świetne piwo na upały.

  OdpowiedzUsuń
 4. no i jak kolejna degustacja? walczymy z tym piwem z kolegą od 3 warek i na razie średnio nam wychodzi...

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie bardzo smakuje, ale Drugiej Połowie już nie. Chmiele i wysycenie faktycznie fajnie przykrywają słabszy ekstrakt, jednak goryczka na poziomie ponad 40 IBU, jak w naszym przypadku, jest zdecydowanie bardziej odczuwalna, niż w innych piwach. Piwo sprawia wrażenie mocno goryczkowego. Następnym razem uwarzymy wersję z jakimiś 18-19 IBU. Same chmiele jednak dają fajny aromat i jest sporo znajomych, którym piwo podeszło bardzo. Jest też sporo takich, którym ze względu na dużą goryczkę piwo nie bardzo smakuje. Wysokie wysycenie dało dużą pianę, jednak jest ona wyjątkowo nietrwała i szybko opada. Ogólnie: piwo na pewno powtórzymy, bo jest całkiem niezłe, a na upały wręcz rewelacyjne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja bym chętnie zastąpił pilzneński pszenicznym i poszedł w niskoalkoholowe american wheat. Mhm? Idę na forum pisać ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. A w jakim celu aż 1kg karmelowego ?
  Gdybyście dziś robili takie piwko - co byście zmienili ? :)

  OdpowiedzUsuń
 8. witam serdecznie,
  zrobiłem piwo wg Pani przepisu, ale sądzę,że się nie udało. BLG Przed gotowaniem 5,po schłodzeniu BLG 4, Po dodaniu drożdży górnej fermentacji Safale S-04 piwo nie zaczęło fermentować. brzeczka jest mętna, jak po gotowaniu, drożdże opadły na dno. po 8 dniach nic się nie dzieje. proszę o poradę, co poszlo nie tak, czy da się to jeszcze uratować? pozdrawiam serdecznie,

  OdpowiedzUsuń