czwartek, 7 marca 2013

Canadian Blonde z dedykacją.

Ostatnie warzenie w tym tygodniu, a w zasadzie na następne 2 tygodnie. 4 fermentatory zostały zapełnione i robimy sobie przerwę.
Dzisiejsze piwo jest z dedykacją. Jednym z pierwszych piw, które przygotował (piszę przygotował, bo było ono z brewkita) mąż, było Canadian Blonde. Piwo w zasadzie smakowało nam średnio, jednak była jedna osoba (członek rodziny), której smakowało bardzo. Bardziej nawet, niż piwa zacierane (które naszym zdaniem są sto razy lepsze od brewkitowych).
Z myślą o tej osobie wzięłam się dziś za moją wersję Canadianki. Na pomysł natknęłam się tu, szybko przystosowałam przepis do naszego rynku słodów i przystąpiłam do warzenia.
Piwo chmielone jednym rodzajem chmielu: Mt.Hood. Miałam pewne wątpliwości co do jego użycia, gdyż ma podobno łagodny, przyjemny aromat, oryginalny brewkit natomiast chmielony jest jakimś rodzajem pikantnego, ostrego w smaku chmielu i mimo niskiego IBU goryczka jest mocno wyczuwalna. Ostatecznie jednak postanowiłam nachmielić go delikatnie. Ostatecznie zawsze będzie można zrobić podejście nr 2 ;)
Tym razem warzenie przebiegło bez żadnych niespodzianek (odpukać!) i zgodnie z planem.

Canadian Blonde



Słody na ok. 19 l piwa:
·         4,1 kg słodu pilzneńskiego
·         0,40 kg słodu karmelowego jasnego (Strzegom karmelowy 30) - proponuję zamienić na Carapils
·         0,16 kg słodu pszenicznego
Chmiele:
·         20g Mount Hood (4,3% AA) 60 min. (granulat)
·         15g Mount Hood (4,3% AA) 20 min. (granulat)
·         15g Mount Hood (4,3% AA) 1 min. (granulat)
Drożdże:
·         Danstar Nottingham

 Zacieranie
Podgrzanie 15 l wody do temperatury 57°C, dodanie słodów (całość osiągnęła temp. 54°C) i wolniutkie (ok. 10 min.) podgrzewanie do 60°C, a następnie:
- 60°C - 30 min
- 72°C - 40 min
- mash out 76°C- 10 min.
- wysładzanie wodą o temp. 78°C - 15 l.
Chmielenie (czas gotowania 60 min):
20g Mount Hood 60 min.
15g Mount Hood 20 min.
15g Mount Hood 1 min.
Fermentacja
Burzliwa 7 dni w temp. ok. 18-19°C, cicha 7 dni w temp. 18-19°C

BLG początkowe: 11, BLG końcowe 3,5, zawartość alk. ok. 3,9%

Rozlano 22.03.2013 - 19 l piwa. Kolor piwa wyszedł dość ciemny, jak na piwo "blond", następnym razem proponuję użycie słodu carapils, aby uzyskać jaśniejszy kolor piwa. W smaku pierwsze próby "zielonego" piwa wyszły bardzo dobrze, delikatnie nachmielone, chmiel mt. hood nadał ziołowego posmaku całości. Świetnie się sklarowało podczas cichej. Czekamy na odleżakowanie :)

Zaprojektowana etykieta:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz